Další psychické poruchy} | Stránky pro širokou veřejnost

 

Další psychické poruchy - novinky

Ani domov nemusí být pro dítě bezpečným místem bez drog

Ani domov nemusí být pro dítě bezpečným místem bez drog Riziko otrav dětí opiáty neustále stoupá. Mnoho rodičů přitom netuší, že se jejich potomek může s drogou setkat i v běžně vybavené domácnosti.

Rizikové místo 1 – parta

Jedním z nejčastějších míst, kde se dítě může s měkkými, ale i tvrdými drogami setkat, je parta vrstevníků. Některý ze členů drogu donese a všichni ji vyzkouší. Nikdo přece nechce trhat partu. Pokušení se přece tak těžko odolává.
V tomto případě je třeba dítěti ještě před tím, než k situaci dojde, vysvětlit, že drogy jsou špatné a představují pro něj velké zdravotní riziko – otravu.

Rizikové místo 2 – kluby, diskotéky

Po prostředí party asi druhé nejčastější místo, kde se dospívající může s tvrdými drogami setkat. Mnoho vrstevníků, líbivá hudba, povznesená nálada. To vše přímo láká k tomu, udělat si večer ještě krásnější a novou drogu vyzkoušet.

Rizikové místo 3 – domov

Ač se to zdá k neuvěření, jedním z nejčastějších míst, kde se může dítě s opiáty setkat, je jeho vlastní domov nebo domov některého z kamarádů či příbuzných. Mnoho léků, které se používají například k tišení chronických bolestí nebo proti kašli, totiž opiáty obsahuje. Nejčastěji je lze nalézt například u starších, onkologicky nemocných pacientů. Riziko zde hrozí zejména u menších dětí, které jsou schopné při nepozornosti rodičů spořádat klidně celé platíčko opiátových léků.

Další možností je pak náhodné užití například substitučních opiátů, jako jsou přípravky obsahující buprenorfin. Většinou se sice vydávají a užívají přímo u lékaře nebo v odvykacím centru, před svátky nebo delší pauzou ale mohou odvykající dostat svou pravidelnou dávku „do zásoby“.

Braňte se náhodným otravám:

  • Uchovávejte všechny léky, nejen ty, které obsahují opiáty, mimo dosah dětí, ideálně v nějaké uzamykatelné skříňce, na kterou dítě nedosáhne.
  • Pokud už k náhodnému požití dojte, ihned zavolejte rychlou lékařskou pomoc.
  • Vyprovokujte u dítěte zvracení. Čím méně léků totiž v těle bude mít, tím menší nebezpečí hrozí.
  • Zajistěte dýchání. Opiáty totiž negativně ovlivňují dýchací centrum v prodloužené míše a utlumují tak dýchání. Je proto životně důležité v případě nutnosti poskytnout umělé dýchání.
  • Zjistěte, kolik a co dítě přibližně spolykalo a před jakou dobou. Krabičku od léků nevyhazujte, ale předejte ji ošetřujícímu lékaři.
  • Hlavně nepanikařte! Jednejte klidně a s rozmyslem.

(kam)

Zdroj:
www.drogy-info.cz
linux.spszr.cz


Potřebujete poradit?

 

Zeptejte se lékaře...

Nebo hledáte informace?

 

Vyhledavání v medicínské databázi

uLékaře.cz
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Klíšťová encefalitida a očkování