Další psychické poruchy} | Stránky pro širokou veřejnost

 

Další psychické poruchy - novinky

Injekční aplikace drog je nebezpečná pro narkomana i jeho okolí

Injekční aplikace drog je nebezpečná pro narkomana i jeho okolí Nitrožilní aplikace drog a omamných látek patří mezi nejrizikovější způsoby užívání drog. Narkoman tím totiž může ohrožovat nejen sebe, ale i lidi kolem sebe.

Zátěž nejen pro žíly

Časté a opakované vpichy do žíly mohou narkomanovi přivodit mnoho problémů. Jedním z nejčastějších je tzv. macerace tkáně a vznik krevních sraženin v žíle. Ty žílu ucpou a zabraňují tak dalším možnostem vpichů. Narkoman si tak pro aplikaci musí hledat jiné místo na těle. Sraženiny se navíc mohou uvolnit, a pokud se krví dostanou do plicního řečiště, mohou ho ucpat a vyvolat tak plicní embolii, což je život ohrožující stav.

V místech vpichů ale kromě tvorby krevních sraženin hrozí i riziko vzniku gangrény – bakteriálního zánětu šířícího se měkkými tkáněmi. Ten se může během několika hodin rozšířit do celé končetiny a postižený může, pokud se včas neléčí, i o ruku či nohu přijít.

Riziko pro narkomana…

Velmi časté je u nitrožilních narkomanů i riziko nákazy některou z infekcí, které se přenášejí krví. Prim v těchto nákazách hraje zejména nákaza virovou hepatitidou typu C a B. Odhaduje se dokonce, že některou z těchto nákaz trpí až 60 % nitrožilních uživatelů drog. Nákaza žloutenkou je nebezpečná především proto, že zatěžuje již tak dost drogami poškozená játra. Proto u většiny nakažených probíhá chronicky a nezřídka končí těžkým poškozením jater – cirhózou. Riziko ale představují i jiné nemoci, které se přenášejí krví, jako například infekce virem HIV, kterým trpí zhruba 35 % narkomanů nakažených žloutenkou, a dále pak různé záněty, jako jsou infekční endokarditida, sepse atd.

… riziko pro okolí

Nebezpečí však nitrožilní užívání drog nepředstavuje jen pro narkomany, ale i pro jejich okolí. Narkomani si totiž často s používáním a bezpečnou likvidací jehel hlavu vůbec nelámou, a tak se velmi často stává, že se o pohozenou použitou jehlu poraní například dítě hrající si na venkovním pískovišti. Riziko nákazy je sice v tomto případě poměrně nízké, ale přesto existuje a je potřeba s ním počítat a zejména v "rizikových" oblastech se vždy pečlivě podívat, kde a s čím si dítě hraje.

(kam)

Zdroj:
www.adiktologie.cz
www.emcdda.europa.eu
aids.about.com
www.cdc.gov


Potřebujete poradit?

 

Zeptejte se lékaře...

Nebo hledáte informace?

 

Vyhledavání v medicínské databázi

uLékaře.cz
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Poruchy imunity