Další psychické poruchy} | Stránky pro širokou veřejnost

 

Další psychické poruchy - novinky

Muchomůrka a marihuana – smrtící kombinace

Muchomůrka a marihuana – smrtící kombinace

Pod pojmem droga se většině lidí vybaví některá z návykových látek, jako jsou heroin, marihuana, LSD, nikotin nebo kofein. Tyto druhy drog jsou notoricky známé a pravděpodobně už ničím neuvěřitelným nepřekvapí. Jsou ale i látky, se kterými se běžně setkáváme – a vůbec nás nenapadne, že jde o drogy.

Čokoláda – nápoj bohů

První droga, se kterou se většina lidí v životě seznamuje, je čokoláda. Obsahuje totiž kofein a theobromin, které působí jako mírné stimulanty. Slovo čokoláda má původ v aztéckém výrazu xocolātl, jenž má stejný význam. Přeložit ho ale lze také jako potrava bohů. Do Evropy byla tato "návyková látka" přivezena v 17. století a nejvíce se proslavila jako afrodiziakum.

Mandragora – pomůcka temných sil

Další neobvyklou drogou je mandragora, o které se první zmínky nachází v čarodějných knihách. Lidově se mandragoře říkalo šibeničník, ďáblova panenka či jablíčka lásky. V dřívějších dobách se používala jako anestetikum. Při větších dávkách pak způsobuje delirium nebo smrt. Mandragora byla velmi populární u trestanců čekajících na popravu nebo ukřižování. Kořen mandragory se velmi často používal jako talisman. Český panovník Rudolf II. u sebe nosil hned dva. Podle pověry se ale kořen v podobě lidské postavy musel vykopat ze země pouze za úplňkové noci. V moderní medicíně se mandragora používá na výrobu cytostatik, tedy látek používaných k potlačení nádorového bujení.

Vzácný šafrán – vzácné účinky?

Šafrán je v našich končinách znám především díky pořekadlu "Je ho jako šafránu". Ve skutečnosti se jedná o malou fialovou rostlinku, která kvete na podzim. Do Evropy se dostala z oblasti Malé Asie a její název v arabštině znamená být žlutý (květy mají žlutooranžový vnitřek). V minulosti, ale i v současnosti se šafrán využívá na výrobu koření, léčiv, voňavek či jako barvivo. Látky, které šafrán obsahuje, působí močopudně, zklidňují nervy, působí proti křečím, astmatu i kašli a podporují trávení. Ve velkých dávkách však může vyvolat bolesti hlavy nebo překrvení orgánů. Proto by se mu měly vyhýbat těhotné ženy. Díky svým zklidňujícím účinkům působí jako narkotikum, je zneužívám podobně jako opium – především v Indii. Předávkování způsobuje letargii až smrt.

Muchomůrka červená

Z hub, které rostou na našem území, nemá psychogenní účinky jen lysohlávka. Na nervový systém působí i látky obsažené v muchomůrce červené. Vliv těchto látek odhalili už šamani ugrofinských kmenů na Sibiři, kteří odvar z muchomůrky používali jako narkotikum. Stejně tak se muchomůrka stala základní složkou záhadného a božského narkotika starověké Indie – sómy. Díky svým účinkům na zlepšení potence byl odvar populární zejména u starších šlechticů. Na východě Ruska se ale odvar užívá dodnes, hlavně v době, kdy dojde alkohol. A jaké přesně má odvar účinky? Uživatel po vypití začne prožívat návaly euforie s touhou po pohybu. Změněné má také vnímání, může se cítit zmatený, dezorientovaný a mít halucinace. Jako doplňkový halucinogen se v současnosti používá zejména v kombinaci s marihuanou, toto spojení ale může mít fatální následky.

(kam)

Zdroj:
www.toxicology.emtrading.cz
www.salix.cz
www.wikipedia.org


Potřebujete poradit?

 

Zeptejte se lékaře...

Nebo hledáte informace?

 

Vyhledavání v medicínské databázi

uLékaře.cz
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Žloutenka a její léčba