Další psychické poruchy} | Stránky pro širokou veřejnost

 

Další psychické poruchy - novinky

Naučte se zvládat stres

Naučte se zvládat stres Poruchy spánku obtěžují v dnešní době velkou část populace. Mají mnoho příčin. Jednou z hlavních je stres. Jak se tedy stresu vyhýbat? A jak s ním bojovat a zvládat ho?

Co je to stres?

Stres můžeme definovat jako souhrn fyzických a duševních reakcí na nepřijatelný poměr mezi skutečnými a představovanými osobními zkušenostmi a očekáváními. Podle této definice je stres odpověď, která v sobě zahrnuje jak fyzické, tak i psychické složky. Jinými slovy, stres je stav organismu, který je obecnou odezvou na jakoukoliv výrazně působící zátěž – fyzickou nebo psychickou. Při stresu se uplatňují obranné mechanismy, které umožňují přežití organismu vystaveného nebezpečí.

Stres lze rozdělit na několik typů:

Eustres – pozitivní zátěž, která v přiměřené míře stimuluje jedince k vyšším anebo lepším výkonům.
Distres – nadměrná zátěž, která může jedince poškodit a vyvolat onemocnění, či dokonce smrt.

Dlouhodobé vystavení stresu může mít za následek jednak poruchy spánku, ale například i cukrovku nebo onemocnění srdce. Proto je třeba stresu předcházet a naučit se ho zvládat.

Tipy, jak zvládat stres:

  • Mluvte o potížích. Když cítíte, že můžete, proberte svoje problémy s partnerem nebo důvěrným přítelem. Tak je možnost, že se na situaci budete dívat objektivněji.
  • Dělejte si radost. Aspoň jednou denně udělejte něco, co vás opravdu potěší.
  • Uvolněte se smíchem. Smích má úžasné léčivé účinky a zlepšuje sociální vazby. Samotný smích zvyšuje okysličení plic a produkci endorfinů a může vyvolat pocit euforie.
  • Cvičte. Spalte energii vytvořenou stresem dříve, než spálí ona vás. Během čtvrt roku může snížit depresi a úzkost třikrát týdně půlhodinka pohybu (aerobiku, chůze, běhu apod.), při němž srdce dosáhne asi 120 tepů za minutu.
  • Plánujte a stanovte si priority. Zorganizujte si lépe život tím, že závažné věci budete řešit nejdříve, aby vám neležely v hlavě. A neberte si toho na sebe příliš.
  • Buďte optimisté. Jak praví staré přísloví – ve zdravém těle zdravý duch. A platí to i naopak. Nezatěžujte si tedy před spánkem hlavu zbytečnými starostmi a myslete pozitivně.

(kam)

Zdroje: www.dobry-spanek.cz


Potřebujete poradit?

 

Zeptejte se lékaře...

Nebo hledáte informace?

 

Vyhledavání v medicínské databázi

uLékaře.cz
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci