Další psychické poruchy - novinky
Úzkostná porucha není jen obyčejný strach
Strach je normální projev lidského chování, který čas od času zažíváme každý. Úzkostná porucha je ale nemoc, která se od běžného strachu hodně liší. Může zasahovat až tak daleko, že člověk má problémy vést běžný život.Co je normální strach?
Hodně lidí zažívá zvýšenou nervozitu, když čelí problémům v práci nebo pokud musí řešit zásadní životní rozhodnutí. Studenti znají strach před zkouškami a testy. To vše je ale v dané situaci běžné. Podstatné je, že člověk s "normálním" strachem jej dokáže překonat. Pro lidi, kteří mají úzkostnou poruchu, jsou ovšem strach a silné znepokojení zdrcující a nepřekonatelné.
Kdy už se bojíme příliš
Nejste si jisti, zda je právě ten váš strach ještě běžný, nebo se již začíná něco dít? Existuje několik příznaků, které mohou napovědět, že s naším strachem něco není v pořádku. Mezi ně patří:
- opakující se noční můry,
- nekontrolovatelné, posedlé myšlenky,
- zvracení,
- pocit nedostatku vzduchu,
- rituální, opakující se chování – například opakované mytí rukou.
Sebeobviňování není na místě
Stejně jako jiné psychické poruchy ani ta úzkostná není způsobena slabou odolností člověka, špatným vychováním nebo charakterovými vadami. Vědecké výzkumy naznačují, že ji může způsobovat chemická nerovnováha. Dlouhotrvající stres může tuto rovnováhu narušit a tím ovlivnit řízení paměti a nálady. Trauma nebo jiná významná životní událost, která negativně zasáhla do života člověka, může úzkostnou poruchu spustit.
Zahajte bitvu proti nemoci
Bohužel ani silnou vůlí nemůžeme předejít tomu, abychom úzkostnou poruchou netrpěli. Pokud však my sami nebo někdo z našeho okolí prožije traumatickou událost nebo silný negativní zážitek, je vždy vhodné vyhledat psychologické poradenství. Pokud už úzkostnou poruchou trpíme, můžeme se snažit zmírnit její příznaky. Vyvarujme se užívání kofeinu, který je v kávě, čaji a kolových nápojích. Samozřejmě úzkostnou poruchu léčí i medicína. Většinou se mírní léky, které snižují neklid a strach, a účinná je i psychoterapie.
Zdroj: www.webmd.com
(skl)