Nespavost - novinky
Léky proti nespavosti podpoří psychoterapie
Mnozí nespavci si jistě kladou otázku, jestli jsou jejich potíže se spánkem nemocí duše, nebo těla, a také zda by se měli léčit u lékaře, nebo u psychologa. Nebo že by nejlépe fungovala jejich kombinace?Nespavost je onemocnění, na jehož vzniku se podílejí příčiny psychické i fyzické. Vývoj problémů se spánkem je složitý. Podobně je proto nutné přistupovat i k léčbě.
Psychoterapie ruku v ruce s léky
Je nutné si uvědomit, že pro nespavce je opravdu důležitá změna návyků, spánkové hygieny, ale i celkového ladění, které k nespavosti vede. Není žádným tajemstvím, že psychické obtíže i mnohé psychiatrické diagnózy bývají často svázány s poruchami spánku. Deprese, demence, maniodepresivní psychóza... příchod mnoha onemocnění se poprvé ohlásí právě problémy s usínáním. Některé psychické obtíže naopak mohou být vyvolány nedostatkem spánku a nepravidelností denního biorytmu. Mezi kvalitou a hloubkou našeho spánku a naší psychikou je totiž užší vztah, než si mnohdy připouštíme.
Pokud už potíže se spánkem máte, a navíc déle, asi jen tak samy nevymizí. Navštivte proto svého praktického lékaře a svěřte se mu. Pomůže vám najít řešení. Třeba v podobě takzvaných hypnotik nové generace. Obsahují cirkadiánní rytmy. Navíc na tyto léky nevzniká závislost.
K "psychoušovi" nejdu!
Kromě léků je často vhodné zvolit i konzultace s psychologem. V české společnosti je bohužel mnohdy ještě stále zažitý odpor k těmto "lékařům duše". Většina pacientů, kterým lékař konzultaci s psychologem doporučí, tak reaguje slovy: "Copak jsem blázen, abych chodil k psychoušovi?", "Tak zlé to snad se mnou ještě není, poradím si sám" a podobně.
Je ale třeba si uvědomit, že přístup k poruchám spánku by měl být komplexní. Jen to umožní dosáhnout výrazně lepších výsledků léčby.
(hak)