Nespavost - novinky
Letní čas: okrádá nás o spánek?
Zavedení letního času se týká všech států Evropy s výjimkou Islandu, části Grónska a norských ostrovů Jan Mayen a Špicberky. Letos se zimní čas na ten letní mění 29. března 2009, kdy hodiny přeřídíme z druhé na třetí hodinu ranní. Po skoro šesti měsících zimního času, kdy je tma už v pět hodin odpoledne, a den se tak zdá příliš krátký, nám najednou letní čas přináší jednu hodinu denního světla navíc. Je to ale zase taková výhoda, když zároveň ztrácíme hodinu něčeho tak cenného, jako je spánek?60 minut, které změní váš den
Možná se vám nezdá, že by šedesátiminutový časový posun mohl hrát velkou roli. Různé studie ale ukazují, že těchto 60 minut ubraných na spánku se na vašem životě skutečně projeví. Změna nastává nejen v tom, jak se cítíte a vypadáte, ale odrazí se i na tak důležité věci, jako je třeba řízení auta. Opakovaně se ukazuje, že následující den po časovém posunu dochází k více dopravním nehodám než jindy. Spánková deprivace s sebou totiž přináší zpomalení reakcí, nepozornost, roztěkanost, sníženou schopnost rozhodování, problémy s komunikací nebo výkyvy nálad.
Letní čas vadí nejvíce nespavcům a malým dětem
Většina lidí se i přes výše zmíněné skutečnosti s hodinovou ztrátou vyrovnává docela dobře. Problémy časový posun přináší lidem, kteří jsou výrazněji citliví na změny času, jako lidé trpící nespavostí nebo malé děti, které jsou zvyklé na přesný spánkový řád.
A jak snížit nepříjemné následky posunu času na minimum?
Odborníci na spánkovou hygienu mají několik rad:
- Tělo na časový posun připravte postupně. Během čtyř dnů před změnou na letní čas choďte spát o 15 minut dříve a ráno o 15 minut dříve vstávejte.
- Přizpůsobte časy jídel tak, abyste večeřeli o hodinu dříve.
- Buďte zvýšeně opatrní při řízení auta a používání mechanických strojů.
- Vyhněte se pospávání přes den, především ve večerních hodinách.
- Nezvyšujte příjem kofeinu, abyste se ráno probudili, ani alkoholu k usnadnění usínání.
- Pokud to lze, nasmlouvejte si na pondělí po časovém posunu méně pracovních schůzek a stresových aktivit.
- Racionálně jezte, pijte dostatek vody a snažte se i v den po časovém posunu zůstat fyzicky aktivní.
Někomu střídání letního a zimního času vadí, jinému méně. Pokud patříte do té první skupiny, vyzkoušejte výše uvedené tipy. Můžete se tak velmi efektivně vyhnout problémům se spánkem.
(sva)
Zdroj:
How To Beat The Time Change Sleep Deprivation Cycle. March 2008, www.citynews.ca
Steven Reinberg. Don't lose sleep over Daylight Savings Time, experts say. www.tucsoncitizen.com