Nespavost | Stránky pro širokou veřejnost

 

Nespavost - novinky

Potíže se spánkem mají už i padesátníci

Potíže se spánkem mají už i padesátníci Je vám přes padesát a prožíváte čím dál více bezesných nocí? Vězte, že ani zdaleka nejste sami. Nějaká forma nespavosti totiž postihuje přibližně polovinu lidí v tomto věku. Navíc tím zvyšuje riziko jiných duševních poruch.

Pořádný spánek prášky na spaní zcela nenahradí

Mnoho lidí v pokročilém věku si nedopřeje kvalitní a dostatečně dlouhý spánek, tak potřebný k regeneraci mozku, naší duševní pohody a rovnováhy. Důvodem bývá nedodržování zásad spánkové hygieny, stres v práci, finanční problémy, rodinné či partnerské neshody. Poté může vést nedostatek spánku k závažným zdravotním stavům, jako jsou srdeční onemocnění, obezita, cukrovka (diabetes) nebo deprese.

Naneštěstí i současné moderní prášky na spaní s účinnou látkou zolpidem občas způsobují problémy s pamětí, závratě, neklidný spánek, závislost nebo tzv. příznak vysazení. Pokud není léčivo vysazováno postupně, ale vysadí se náhle, nastane opačný efekt, takže stěží usneme.

Přírodní léčba

Studie prokázaly, že postarší lidé spí méně oproti mladším (7,5 hodiny oproti 9 hodinám). Přesto je potřeba zajistit kvalitní průběh spánku po celou tuto dobu, neodsouvat usnutí do nočních hodin, neprobouzet se často během noci a neprobouzet se příliš brzy. Novinkou v léčbě je lék obsahující hormon příznivě ovlivňující tzv. cirkadiánní rytmus. Tato látka je tělu vlastní a podporuje svým postupným vylučováním během noci přirozený průběh spánku, a to zatím bez prokázaných vedlejších účinků.

S přibývajícím věkem totiž produkce a schopnost hormonálního účinku melatoninu klesá. Výsledkem je, že náš mozek a tělo hůře rozpoznávají světelné signály, a tím den a noc. Proto až u poloviny těchto lidí se spánek stává tzv. dětským. To se projeví častým probouzením během noci, i když je venku tma jako v pytli, nebo častým pospáváním během dne.

Dodržovat spánkovou hygienu se vyplatí!

Postarší lidé by měli více než kdokoli jiný dbát na zásady hygieny spánku, včetně alespoň jedné večerní procházky venku na čerstvém vzduchu. Rovněž se vyplatí přesunout televizi z ložnice jinam. Dobrou noc!

(ercp)

Zdroj: George Hunka. American Friends of Tel Aviv University. Cathleen Genova. Cell Press. Circadin (cz.lundbeck.com)


Potřebujete poradit?

 

Zeptejte se lékaře...

Nebo hledáte informace?

 

Vyhledavání v medicínské databázi

uLékaře.cz
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci