Nespavost | Stránky pro širokou veřejnost

 

Nespavost - novinky

Starší lidé mají nižší potřebu spánku

Starší lidé mají nižší potřebu spánku Podle nového článku publikovaného v Current Biology přichází společně s věkem mnoho změn. Mimo jiné také částečná ztráta spánkové kapacity u zdravých starších lidí.

Nepřítel lidu

Nespavost je choroba známá od nepaměti. Trápí spoustu lidí na celém světě, zvláště pak ve vyšším věku. Její příčinou může být choroba, stres, či pouze špatná matrace.

Harvardská studie

Podle nové studie tráví starší lidé spánkem průměrně 7,5 hodiny denně ve srovnání s mladými lidmi, kteří spánkem tráví zhruba devět hodin denně. Podle Elizabeth Klermanové z lékařské fakulty v Harvardu spočívá vysvětlení tohoto faktu ve skutečnosti, že starší lidé potřebují méně spánku. Je možné, že spí méně z důvodu změn, které se stářím přicházejí, jako je důchodový čas a možnost spát více času. Zdůrazňuje také, že nové závěry se vztahují jen na zdravé lidí, kteří neberou na spánek léky a nemají se spaním problémy.

Mladí lidé by měli více spát

Myšlenka, že s věkem se spánek a jeho potřeba mění, není nová. Ve skutečnosti je nespavost jednou z častých chorob u starších lidí. Klermanová a její kolegové z univerzity v Surrey ve Velké Británii vytvořili srovnání spánkové kapacity mezi mladými lidmi ve věku mezi 18 a 32 lety a staršími lidmi ve věku mezi 60 a 72 lety. Dospěli k závěru, že starší lidé usnou za delší dobu a ke spánku potřebují méně času než mladí lidé. Konkrétně zjistili, že starší lidé spí v průměru o 1,5 hodiny méně než mladí. Vzhledem k faktu, že nedostatek spánku souvisí se zvýšeným rizikem nehod a poruch v látkové přeměně, jako je cukrovka, doporučuje Klermanová mladým lidem více spánku.

Staří a mladí

Výsledky studie by mohly ovlivnit také léčbu nespavosti u starších lidí. Mladí lidé jsou více aktivní a často tak usnou i během dne. Starší lidé mají více času ke spánku, ale často se stává, že ho nevyužívají. Ráno brzy vstávají, protože nemohou spát, a večer špatně usínají. Uchylují se tak k práškům na spaní. Je však vždy nutné zvážit, zdali je tato možnost to nejlepší.

(ena)

Zdroj: Medical News Today, Sleep Disorders, 25 July 2008.


Potřebujete poradit?

 

Zeptejte se lékaře...

Nebo hledáte informace?

 

Vyhledavání v medicínské databázi

uLékaře.cz
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Klíšťová encefalitida a očkování