Nespavost - novinky
Svět, ve kterém nebudeme muset spát, je zase o krůček blíž
Když zůstáváme vzhůru příliš dlouho, náš mozek postupně ochabuje a ve spánkové deprivaci děláme chyby, které bychom za normálních okolností neudělali. Spánek potřebují i jiní živočichové, například mouchy. Právě vědecké pokusy na muškách octomilkách nás mají pomoci uvést do futuristického světa beze snů.
Výkonné lidstvo budoucnosti
Kdo by alespoň příležitostně nechtěl uniknout neúprosnému zákonu a přepnout své síly do krajnosti bez nepříjemného úpadku rozumových a paměťových schopností? Američtí vědci nyní učinili důležitý krok na cestě k tomuto problematickému cíli. Výsledky pokusů s geneticky manipulovanými mouchami octomilkami, které se dokázaly hravě vyrovnat se spánkovou deprivací, mají sloužit především pro armádní účely. Těžko si však můžeme představit, že by se "zázračných" postupů nezatoužili zmocnit i mnozí další.
Současné "pilulky proti spánku" jsou velmi nebezpečné
V současné době již samozřejmě existují přípravky, pomocí kterých se lidé mohou udržet dlouhodobě bdělí a zároveň výkonní. Všechny tyto dosud známé látky však vyvolávají závislost a s dlouhodobějším užíváním se jejich účinek zeslabuje, a tak je potřeba stále zvyšovat dávky.
Od mušky k člověku
Abychom vůbec mohli pokusy na malých muškách pokládat za významné pro člověka, bylo nejprve nutné dokázat, že také octomilky mají potřebu spánku. Tak tomu opravdu je, a dokonce stejně jako lidé, i mušky, kterým byla odepřena jejich pravidelná doba odpočinku, se snaží při každé příležitosti tento "spánkový deficit" dohnat a mají potíže při své běžné denní aktivitě.
Vědci nejprve identifikovali část mozku a chemickou substanci, která se nejpravděpodobněji podílí na ovlivnění duševních schopností a jejich vztahu ke spánku. Potom pomocí technik genetického inženýrství změnili mouchám v mozku právě receptory pro tuto chemickou látku a geneticky pozměněné mušky si zachovaly schopnost se „učit“ i po předcházející spánkové deprivaci. Autoři pokusů doufají, že něco podobného bude možné v budoucnu provést i u člověka. Otázkou zůstává, jestli si my, obyčejní unavení lidé, máme něco takového vůbec přát.
(vek)
Zdroj: Seuqnet L. D1 Receptor Activation in the Mushroom Bodies Rescues Sleep-Loss-Induced Learning Impairments in Drosophila. Curr Biol 2008.