Deprese pro odborníky - novinky
Sůl jako přirozené antidepresivum
Tým psychologů pod vedením Kima Johnsona zjistil, že když krysy postrádají ve své dietě chlorid sodný, upouštějí od aktivit, kterým se za normálních okolností s potěšením oddávají. Při deficitu chloridu sodného krysy přestávají například pít sladké tekutiny nebo stlačovat elektrodu, která vyvolává stimulací určitých oblastí mozku libé pocity.<p>Aktivity, které by za normálních okolností byly krysám velmi příjemné, nevyvolávaly při nedostatku soli libé pocity, jak by bylo možné očekávat. Toto zjištění vedlo autory studie k domněnce, že deficit soli a <span style="font-weight: bold;">craving</span> (toužení po pocitech vyvolaných příjmem látky nebo po látce samé) s tím spojený mohou vyvolat jeden z klíčových <span style="font-weight: bold;">symptomů spojených s depresí</span>.
</p>
<p>Nelze říci, že jde přímo o <span style="font-weight: bold;">depresi</span>, neboť existuje celá řada faktorů, které je třeba pro <span style="font-weight: bold;">stanovení diagnózy deprese</span> zohlednit, ale ztráta libých pocitů z aktivit, které by za normálních okolností byly vykonávány s potěšením, je jedním z nejdůležitějších symptomů deprese. Fakt, že sůl je látkou, která nám dokáže zvednout náladu, může vysvětlovat i to, proč jsou lidé v pokušení ji nadužívat i v případech, kdy vědí, že poškozuje jejich zdravotní stav, neboť přispívá k hypertenzi a dalším kardiovaskulárním onemocněním.
</p>
<p>Předešlé studie popsaly, že celosvětový průměrný denní příjem soli je 10 gramů, což je mnohem více než doporučená denní dávka soli (4 gramy) a může o více než 8 gramů překračovat naši denní potřebu. Na příjem soli se navíc může vyvinout návyk podobně jako na <span style="font-weight: bold;">návykové látky</span>. Svědčí pro to nejen přítomnost cravingu, ale i skutečnost, že se lidé příjmu soli nevzdávají ani v případech, kdy si jsou vědomi škodlivosti svého jednání.
</p>
<p>Potřeba soli a craving při jejím odepření mohou vytvářet podobné dráhy jako <span style="font-weight: bold;">abúzus návykových látek</span>. Psychologové také u krys prokázali podobnou změnu mozkové aktivity jak při deficienci soli, tak při odepření návykových látek.
</p>
<p> (hak)
</p>
<p>Zdroj: Physiology & Behavior, Volume 94, Issue 5, 6 August 2008, Pages 709–721.</p>