Další psychické poruchy pro odborníky - novinky
Antipsychotika a omega-3 mastné kyseliny v léčbě bipolární poruchy
Antipsychotika neboli neuroleptika, původně určená pro léčbu schizofrenie a psychóz, nachází uplatnění také v léčbě bipolární poruchy.Původně se předpokládalo, že neuroleptika 1. generace, mezi něž patří například chlorpromazin, haloperidol a trifluoperazin, primárně ovlivňují hladinu dopaminu a neuroleptika 2. generace, mezi něž patří klozapin, olanzapin a risperidon aj., ovlivňují hladinu jiných neurotransmiterů. Nedávné výzkumy ale ukazují, že na dopaminový systém působí neuroleptika obou generací.
Kombinované účinky antimanické, antidepresivní a stabilizující náladu mají neuroleptika 2. generace. Vykazují přitom méně nežádoucích účinků ve smyslu extrapyramidových symptomů, ztuhlosti a zpomalení pohybů než neuroleptika 1. generace.
Účinky omega-3 mastných kyselin
Omega-3 mastné kyseliny mají kromě pozitivních účinků na srdce, Crohnovu chorobu či revmatoidní artritidu také efekt stabilizátorů nálady. V současné době probíhají studie, které více objasní poznatek vedoucí k závěrům, zda omega-3 mastné kyseliny mají podobné náladu stabilizující účinky jako lithium a valproát.
Klinické zkoušky naznačují, že z účinků omega-3 mastných kyselin mohou mít prospěch někteří pacienti trpící bipolární poruchou. V současné době není známo optimální dávkování ani délka užívání. I při vyšších dávkách omega-3 mastných kyselin se však projevuje jen málo nežádoucích účinků. Tento typ léčby by mohl být obzvláště prospěšný pro těhotné a kojící ženy, neboť standardně užívaná terapie má mnoho vedlejších účinků. K úplnému objasnění účinků omega-3 mastných kyselin v léčbě bipolární poruchy je nadále zapotřebí řádného výzkumu.
(skl)
Zdroj: Rashmi Nemade, Ph.D. & Mark Dombeck, Ph.D.: Bipolar Disorder Treatment – Antipsychotic Medications and Omega-3 fatty acids. Publikováno online na resources.atcmhmr.com (stránky Austin Travis County Mental Health Mental Retardation Centre), poslední revize 14. 12. 2006, stav k 10. 6. 2009.