Další psychické poruchy pro odborníky - novinky
Léčba buprenorfinem a metadonem v těhotenství
Pokud je plod in utero exponován drogám, může u novorozence vzniknout neonatální abstinenční syndrom. V této švédské studii proběhlo srovnání vlivu buprenorfinu a metadonu na plod během udržovací léčby zavislých na heroinu.Design studie a účastníci
Ve studii byly porovnávány parametry u prospektivně sledované skupiny těhotných léčených buprenorfinem (47 těhotenství u 39 žen mezi lety 2001 a 2006) a u retrospektivně analyzované skupiny těhotných žen léčených metadonem (35 těhotenství u 26 žen v letech 1982–2006). Mezi sledovanými parametry patřil intrauterinní růst, porodní hmotnost, malformace plodu, adaptace po narození, novorozenecký abstinenční syndrom (NAS) a dětská úmrtnost.
Výsledky
Těhotným léčeným buprenorfinem se narodily děti s normální porodní váhou. Povětšinou mírný NAS byl zaznamenán v 19 případech (40,4 %), pouze 7 novorozenců (14,0 %) vyžadovalo léčbu NAS. U metadonové skupiny se NAS vyskytl v 77,8 % a léčba byla nutná v 52,8 % případů.
Ve srovnání s dětmi narozenými po expozici metadonu byla ve skupině dětí s buprenorfinem pozorována signifikantně vyšší porodní hmotnost, nižší výskyt novorozeneckého abstinenčního syndromu, méně spotřebovaných léčiv a kratší doba hospitalizace. V případech, kdy se začalo s léčbou buprenorfinem ještě před početím, klesla znatelně frekvence NAS oproti terapii zahájené pokoncepčně (7/27, 26 %; respektive 12/20, 60 %).
Závěr
Z této nerandomizované studie vyplývá, že léčba pomocí buprenorfinu u opiátově závislých v těhotenství může velmi pravděpodobně poskytnout výhody oproti dřívější terapii metadonem.
(ian)
Zdroj: Kakko J., Heilig M., Sarman I.: Buprenorphine and methadone treatment of opiate dependence during pregnancy: comparison of fetal growth and neonatal outcomes in two consecutive case series, Drug and Alcohol Dependence, 2008. Vol. 96 (1), p. 69–78.